Вхід на dnop.com.ua
Авторизація для отримання повного доступу.
dnop.com.ua
Всеукраїнський портал з питань охорони праці
Служба охорони праці:
Питання та відповіді з охорони праці
Питання, що задаються суб'єктами охорони праці та відповіді фахівців











- У зв'язку із залишенням без змін п. 104 нового Переліку робіт з підвищеною небезпекою від 15.02.2005р. чи залишаються чинними вимоги пп. 3.5 і 3.6 ДНАОП 7.1.30-1.02-96 та типових інструкцій з охорони праці за професіями щодо інструктажів, проведення навчання, перевірки знань з питань охорони праці, стажувань (повторних інструктажів кожні три місяці) працівників, зайнятих експлуатацією електро- та газового технологічного обладнання харчоблоків санаторно-курортних закладів (на 1000 посадових місць) і через який термін вищевказані працівники повинні проходити чергові навчання та перевірку знань з питань охорони праці?
Чи належать до робіт підвищеної небезпеки роботи з дезінфекції окремих приміщень у санаторно-курортних закладах із застосуванням концентрованих розчинів (хлорного вапна, лізоформіну-3000, пергідролю 33%-ного тощо), в складі яких є шкідливі хімічні речовини 2-3 класів небезпеки?
- Згідно з Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві у разі нещасного випадку комісія зобов'язана протягом трьох діб провести розслідування та оформити відповідні документи.
Які дії інженера з охорони праці у випадку, коли керівник потерпілого сповістив про факт нещасного випадку на виробництві через два тижні (потерпілий майже одужав)? Керівник робітника спочатку приховав факт нещасного випадку, але згодом з невідомих причин вирішив його оприлюднити та подати на розслідування.
- На нашому підприємстві згідно з п. 9.1.1 Правил будови і безпечної експлуатації парових і водогрійних котлів призначено особу, відповідальну за справний стан і безпечну експлуатацію котлів, а також у необхідній кількості обслуговуючий персонал (машиністи), які пройшли в установленому порядку навчання і мають посвідчення.
Чи правомірні вимоги інспектора Держнаглядохоронпраці, який своїм приписом зобов'язав провести навчання по Правилах будови та безпечної експлуатації котлів чергових приладистів цеху КВПІА, начальника дільниці КВПіА, які обслуговують КВПіА парокотельні (її обслуговують також: слюсарі з ремонту теплоенергетичного устаткування, електромонтери, які не проходять такого навчання)?
- Раніше, відповідно до Типового положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 04.04.94 р. № 30 та ОСТ 38.001612-85 «Требования единые к составлению и содержанию инструкций по безопасности труда на предприятиях, в организациях нефтеперерабатывающей и нефтехимической промышленности СССР» на нашому підприємстві була розроблена інструкція для водіїв сторонніх організацій, за якою проводився відповідний інструктаж:.
У Типовому положенні про навчання з питань охорони праці (ДНАОП 0.00-4.12-99), затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці від 17.02.99 р. № 27, це питання не відображено.
На підставі якого документа повинен проводитись інструктаж: з водіями транспортних засобів сторонніх організацій?
- Перша атестація робочих місць за умовами праці на нашому підприємстві проведена и грудні 1994р. Наступна атестація, згідно з наказом, повинна була проводитись в 1999 p., але через відсутність коштів санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу лабораторією санітарно-епідеміологічної станції проведено тільки в кінці 2000p., a результати атестації робочих місць затверджено наказом по підприємству в грудні 2000 р. Наявність на робочих місцях шкідливих виробничих факторів вище гранично допустимих рівнів підтверджено. Чи включається до стажу роботи для призначення пільгових пенсій період роботи працівників з грудня 1999 р. по грудень 2000 p., і коли на підприємстві повинна проводитись чергова атестація робочих місць: в 2004 р. (рахуючи з 1999 р.) чи в 2005 р. (рахуючи з часу фактично проведеної останньої атестації)?
- Згідно з додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів від 17 листопада 1997 р. № 1290 (підрозділ «Стоматологічна практика» розділу XVII) «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці», зубні техніки мали право на щорічну додаткову відпустку тривалістю 7 календарних днів, а в новіиредакціїпостанови Кабінету Міністрів від 13 травня 2003 р. № 679 у додатку № 2 їх в Списку немає. Можливо це друкарська помилка при наборі тексту і чи мають все-таки вони право на додаткову відпустку за особливі умови праці?
- Відповідно до cm. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими, зі шкідливими і важкими умовами праці за Списками № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Чи має право на пенсію за віком на пільгових умовах, згідно зі Списком № 2, працівник, якщо за результатами атестації його робочого місця щодо важкості та шкідливості умов праці кількість факторів певних ступенів відхилення від норм не підтверджує право на пенсію за Списком № 1, а в Списку № 2 відповідна посада відсутня?
- Наше підприємство займається діяльністю, пов'язаною із збиранням, переробкою та збутом чорних металів. Крім основної виробничої бази підприємство має 20 філій, розташованих майже в усіх районах області. У зв'язку з введенням в дію постанови Кабінету Міністрів від 15 жовтня 2003р. № 1631 «Про затвердження Порядку видачі дозволів державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами» просимо роз'яснити, чи підлягають експертизі всі філії для одержання дозволу на види діяльності та на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, враховуючи, що система організації та управління охороною праці стосується всього підприємства, а в статуті підприємства зазначено всі філії, бо обладнання підвищеної небезпеки використовується як на основній базі, так і у філіях? Яким чином повинні зазначатись філії у вищевказаному дозволі?
- У листі від 19.02.2002 p. № 20-95a заступника начальника управління загальнообов'язкового державного соціального страхування Міністерства праці та соціальної політики на адресу нашого підприємства роз'яснювалось, що п. 2 cm. 34 Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України надано право зменшувати на підставі висновку комісії з розслідування до 50% розмір одноразової допомоги потерпілому у разі визнання вини потерпілого у скоєнні нещасного випадку, але не поширив це право на одноразову допомогу, що надається у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві. У листі ж Фонду від 23.06.04 р. № 01-845 зазначено, що виплата одноразової допомоги потерпілому внаслідок ушкодження його здоров'я або його смерті здійснюється з урахуванням розміру її зменшення на підставі висновку комісії з питань охорони праці підприємства. Як правильно розуміти цю трактовку?
- 1. Чи необхідно дипломованому газозварнику проходити навчання в експертно-технічному центрі Держнаглядохоронпраці на право обслуговування балонів з киснем?
2. Чи необхідно електродникам, які експлуатують зварювальні автомати та напівавтомати, а також дипломованим газоелектрозварникам проходити атестацію відповідно до ДНАОП 0.00-1.16-96, якщо вони зайняті в основному та допоміжному виробництвах з виготовлення лужних акумуляторів?
3. Чи необхідно особам, відповідальним за справний стан і безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, зокрема, механікам, начальникам дільниць проходити навчання та перевірку знань в ЕТЦ Держнаглядохоронпраці, якщо вони один раз на три роки проходять атестацію в комісії підприємства за участі інспектора Держнаглядохоронпраці? (Члени комісії підприємства пройшли навчання та перевірку знань правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, в ЕТЦ Держнаглядохоронпраці).
- Відповідно до Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 26 травня 2004 р. № 687, технічні огляди устаткування проводить спеціалізована організація (крім первинного та позачергового, які проводить уповноважена організація).
У січні 2004 р. наше підприємство отримало у встановленому на той час порядку дозвіл Держнаглядохоронпраці на проведення технічних оглядів вантажопідіймальних кранів з терміном дії по січень 2007р.
Чи скасовує вищезазначена постанова Кабінету Міністрів дозвіл Держнаглядохоронпраці, чи дозвіл чинний до визначеного в ньому терміну?
- Якими нормативними документами необхідно керуватися при визначенні норм безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту для професії «охоронник» (код 5169 «Класифікатора професій» ДК 003-95)?
- Згідно з п. 6.4.5 Правші будови і безпечної експлуатації підйомників (НПАОП 0.00-1.36-03) працівник, відповідальний за утримання підйомників у справному стані, не повинен щодня перед початком роботи оглядати підйомник і завіряти огляд своїм підписом у вахтовому журналі. Ці обов'язки покладено на машиніста підйомника і відповідального за безпечне провадження робіт підйомниками.
У той же час у формі вахтового журналу (додаток 5) не передбачено графу для записів особи, відповідальної за безпечне провадження робіт. Є графи для машиніста, відповідального за утримання підйомника у справному стані, а також: слюсаря і електромонтера.
Чи потрібен щоденний перед початком роботи огляд підйомника слюсарем, електромонтером і відповідальним за утримання його у справному стані? Чи маємо ми право внести зміни до форми журналу, додавши рядок для видачі дозволу на роботу підйомника відповідальним за безпечне провадження робіт?
- У журналі «Охорона праці» № 12 за 2004р. (с. 47) дано відповідь на лист С. Антоньєва, головного інженера ВАТ «Меридіан» імені С. П. Корольова (Київ), в якому зазначається, що робітниця підприємства, яка працювала у цеху з виробництва електронної техніки за професією, внесеною вперше до Списків виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у 1991 p., не має права на пенсію за віком на пільгових умовах, бо працювала за вказаною професією до 05.03.90р.
Заступник керівника управління з питань соціального захисту Федерації профспілок України В. Максимчук у своїй статті «Порядок призначення пільгових пенсій» (журнал «Бухгалтерия» № 41,2002р.), вказує: «...Утому випадку, коли Списками № 1 і №2 з 01.01.92р. передбачено професії, яких у раніше діючих Списках не було, обчислювати пільговий стаж треба за весь період роботи за вказаною професією (за записами у трудовій книжці).
То чи має право згадана робітниця заводу ВАТ «Меридіан» на пільгове пенсійне забезпечення?
- За результатами атестації робочих місць за умовами праці, проведеної на нашому підприємстві в 2004 р. зменшується тривалість додаткової відпустки деяким працівникам у зв'язку із змінами в умовах праці порівняно з тими, які були у них під час проведення атестації робочих місць у 1999р.
Чи зобов'язане підприємство зберегти цим працівникам тривалість додаткової відпустки, раніше встановленої їм, на весь час їх роботи на нашому підприємстві?
- Якими нормативними документами необхідно керуватися при визначенні норм безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту інженерно-технічним працівникам (начальникам лабораторій, відділів, провідним та науковим працівникам, інженерам різних категорій) під час виконання обстежень забруднених територій України після аварії на ЧАЕС: різних сховищ та могильників, житлових будинків на наявність радіоактивного газу радону (роботи з відкритими джерелами іонізуючого випромінювання), а також працівникам проектних організацій під час проведення авторського супроводження проектів на будівництві сховищ радіоактивних відходів у 30-кілометровій зоні відчуження ЧАЕС?
- Ми працюємо машиністами холодильних установок позмінно з тривалістю щоденної робочої зміни 8 год. Такий графік роботи з урахуванням відсутності в місті у нічний час засобів громадського транспорту створює для нас неабиякі труднощі. Ми неодноразово звертались до адміністрації з проханням перевести нас на 12-годинний графік роботи з додержанням установленої 40-годинної тривалості робочого тижня, але питання не вирішується, тому що адміністрація посилається на відсутність відповідних нормативних документів. Яким чином можна вирішити позитивно цю проблему?
- У п. 6.4.10 Правил будови і безпечної експлуатації підйомників визначено, що професійна підготовка машиністів підйомників, працівників, які виконують роботи з робочої платформи, слюсарів, слюсарів-електриків, електромеханіків, налагоджувальників, стропальників проводиться в установленому порядку. Що означає «в установленому порядку», за якими програмами повинні навчатися ці працівники та яким чином проводити індивідуальну підготовку робітників для роботи з робочої платформи?
- Наказом Держнаглядохоронпраці України від 01.11.2004р. № 241 затверджено Норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам підприємств електроенергетичної галузі. У цих нормах не передбачено ряд професій на безплатну видачу спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.
Якими ж нормами необхідно керуватися для забезпечення цих працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту?
- Сєвєродонецьке державне виробниче підприємство «Об'єднання «Азот» 24 грудня 2004 р. реорганізовано у закрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот». Згідно з п. 2.2 статуту ЗAT «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот» товариство з моменту його державної реєстрації є правонаступником прав та обов'язків реорганізованого Сєвєродонецького державного виробничого підприємства «Об'єднання «Азот».
Підприємство зареєструвало в органах Держнаглядохоронпраці близько 2,5 тис. об'єктів підвищеної небезпеки (посудини, що працюють під тиском, котли, вантажопідіймальні крани, трубопроводи пари та гарячої води, ліфти, підйомники тощо).
Чи необхідно проводити перереєстрацію вищеперелічених об'єктів?
- Робітниця підприємства, повертаючись з обідньої перерви (ходила у магазин за хлібом), не дійшовши до адміністративно-побутового корпусу, впала і одержала травму. Земельна ділянка перед цим корпусом, де стався нещасний випадок, показана на кадастровому плані як територія підприємства.
Чи визнається такий нещасний випадок пов'язаний з виробництвом, і який складається акт: за формою Н-1 чи НПВ?
- Підприємство передало 01.07.2001 р. у встановленому порядку до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань документи, що підтверджують право потерпілих на виробництві на страхові виплати та соціальні послуги, і з того часу сплачує йому належні страхові виплати.
У 2002 р. інспекція праці виявила помилку у нарахуваннях підприємством регресних виплат цим працівникам.
Поясність, будь ласка, хто повинен виплатити потерпілим недонараховані підприємством страхові виплати, починаючи з 01.07.2001 p.: підприємство чи Фонд? Якщо підприємство, то чи повинні зараховуватись Фондом кошти, виплачеш потерпілим, у рахунок його страхових внесків?
- У Законі «Про ліцензування певних видів господарської діяльності (пп. 41, 42) не зазначено роботи протипожежного призначення, зокрема, роботи з обробки (просочення) антипіренами дерев'яних конструкцій, тканин та інших горючих матеріалів.
Просимо дати роз'яснення, чи має право Хімічне казенне об'єднання (ХКО) імені Г. І. Петровського проводити вищезазначені роботи для власних потреб (без надання послуг з цього виду робіт стороннім організаціям), і який дозвіл необхідно мати.
- Я працюю зварником в магістральних електричних мережах. Чи праві мої безпосередні керівники, які часто пропонують мені проводити зварювальні роботи на посудинах, в яких міститься трансформаторне масло під тиском?
- Законом «Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення» від 12 грудня 1991 р. № 1972-ХІІ із змінами до Закону від 3 березня 1998 р. (№ 155/98-ВР) визначено, що працівникам, зайнятим лабораторною діагностикою ВІЛ-інфекції, надається право на пенсію за віком на пільгових умовах. Чи діють норми цього Закону зараз?
Відповідно до cm. 60 Закону «Про пенсійне забезпечення» робота у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, зараховується в стаж роботи у подвійному розмірі, а з 15.08.2003 р. після внесення змін до cm. 60 цього Закону діагностичні лабораторії з ВІЛ-інфекції служби крові у Списках відсутні. Зараховується чи ні у подвійному розмірі до стажу період роботи працівників вказаної лабораторії?
- Чи мають право працівники управління, а саме — монтажники з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій і муляри — на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо атестацію їхніх робочих місць було проведено, але працівники не зайняті на цих роботах 80% робочого часу, і якими документами підприємство повинно підтверджувати факт їхньої зайнятості на вказаних роботах менше ніж 80% робочого часу (форми 2, 3, відомість обліку робочого часу тощо)?
- Допуск сторонніх організацій до проведення ремонтних робіт здійснюється на нашому підприємстві відповідно до Типової інструкції про порядок безпечного проведення ремонтних робіт на підприємствах Міністерства хімічної промисловості (НАОП 1.3.10-5.04-85). Згідно з п. 5.2.6 начальник цеху несе відповідальність за виконання заходів, які забезпечують безпеку ведення ремонтних робіт.
Чи означає це, що начальник цеху несе відповідальність за організацію безпечного проведення робіт сторонніми організаціями, чи до обов'язків начальника цеху входить підготовка і здача устаткування в ремонт згідно з правилами, проведення інструктажу з працівниками сторонніх організацій та забезпечення нормального стану повітряного середовища в зоні проведення ремонтних робіт, а організацією безпечного виконання ремонтних робіт займається безпосередньо керівник робіт сторонньої організації?
- У п. 10 Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві визначено, що роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок, зобов'язаний негайно повідомити про це відповідні органи і утворити наказом комісію з розслідування, а у п. 13 Порядку зазначено, що комісія зобов'язана протягом трьох діб провести розслідування нещасного випадку.
Скільки часу відводиться на виконання заходів, передбачених п. 10 зазначеного Порядку, як визначити строк розслідування, якщо дні розслідування співпадають із святковими або вихідними днями, або на підприємстві встановлено 4-денний робочий тиждень?
- Постановою Кабінету Міністрів від 25.08.2004 р. за№ 1112 затверджено Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, згідно з яким за результатами розслідування нещасного випадку на виробництві за висновками комісії з розслідування складається акт за формою Н-1, якщо нещасний випадок пов'язаний з виробництвом, або за формою НПВ, якщо нещасний випадок визнано не пов'язаним з виробництвом.
Але якщо в цьому Порядку достатньо викладені підстави для складання акта за формою Н-1, то підстави для складання акта за формою НПВ практично в цьому документі не викладено, за винятком п. 17, де є тільки натяк на те, що акт за формою НПВ може складатися за умови, якщо погіршення стану здоров'я працівника сталося не внаслідок впливу небезпечних чи шкідливих виробничих факторів, що підтверджено медичним висновком. Тому прошу більш детально роз'яснити, в яких випадках за результатами розслідування нещасного випадку складається акт за формою НПВ.
- Які функції, права та обов'язки страхових експертів з охорони праці Фонду соціального страхування від нещасних випадків, включених до складу комісії з розслідування нещасних випадків і професійних захворювань?











Служба охорони праці
Правові та організаційні питання охорони праці
Управління та організація охорони праці
Оцінка стану ОП та пільги і компенсації
Соціальна та економічна сторони ОП
Умови праці та атестація робочих місць
Небезпечні та шкідливи виробничі чинники
Гігієна праці та виробнича санітарія
Професійна нормативно-правова бібліотека «Норматив™ PRO»

Використання Норматив ™ PRO рекомендовано листом Мінрегіонбуду (Мінбуду) № 11/9-500 від 28.04.2007 р., листом Держгірпромнагляду № 03/3638 від 12.07.2006 р., листом Центральної СЕС № 03/921 від 06.05.2008 р. На Норматив ™ PRO отримано п'ять авторських свідоцтв.
На базі комплексу Норматив ™ PRO здійснюється нормативно-правове забезпечення дванадцяти Міністерств (Держкомітетів, Держслужб) України.
Також, практично всі найбільші підприємства України використовують у своїй діяльності Норматив ™ PRO.
Останні надходження до розділу «Охорона праці»
- Лист N 1356/4/4.3-ДП-18 від 22.02.2018 р.
- Лист N 183/3/4.3-3В-18 від 11.01.2018 р.
- Лист N 12291/4/4.1-ДП17 від 29.12.2017 р.
- Лист N 1040/4/4.1-ДП-18 від 13.02.2018 р.
- Лист N 2010/1/10.2-ДП-17 від 21.02.2017 р.
- Лист N 568/0/22-17/134 від 28.12.2017 р.
- Лист N 5418/4/4.2-ЗВ-17 від 29.11.2017 р.
- Лист N 312/0/22-17/13 від 21.06.2017 р.
- Лист N 1063/3/4.1-ДП-18 від 14.02.2018 р.
- ДСТУ ЕN 960:2005
- ДСТУ ЕN 812:2005
- ДСТУ EN 530:2003